Powiat Chojnicki przyjął konsekwentną politykę rozwoju szkolnictwa zawodowego. Wybór szkół w ramach II etapu Przedsięwzięcia podyktowany był racjonalnymi przesłankami wynikającymi zarówno z działań podjętych w I etapie, analizą obecnych uwarunkowań jak i zapotrzebowaniem rynku pracy w perspektywie do 2030 roku. Przede wszystkim wybór oparto na bazie dotychczasowych efektów osiągniętych na skutek realizacji I etapu Przedsięwzięcia, istniejącego zaplecza dydaktycznego i kadrowego, a także lokalizacji placówek oraz koniecznych do poniesienia nakładów.
Wsparcie dla Centrum Nauk Technicznych w Chojnicach (CNT), w ramach etapu II Przedsięwzięcia kontynuowane jest dla branży wskazanej w etapie I, tj. elektroniczno-mechatroniczna (dawniej ICT i elektronika), które będzie realizowane ponownie w oparciu o zawody technik elektronik i technik mechatronik. W przypadku CNT wskazano także branżę elektroenergetyczną, z zawodami technik elektryk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jako najbardziej rozwojowe w kontekście zapotrzebowania regionalnego i lokalnego rynku pracy. Uzupełnieniem kierunków kształcenia planowanych w CNT jest branża mechaniczna, z zawodem technik spawalnictwa, co jest również podyktowane analizą regionalnego i lokalnego rynku pracy. Ponadto w tej branży szkoła posiada już odpowiednie zaplecze dydaktyczne, co wpłynie na osiągnięcie zaplanowanych efektów.
Powiat Chojnicki w II etapie Przedsięwzięcia, podobnie jak w przypadku I edycji (m.in. 437 staży) planuje w zdecydowany sposób wypełniać ideę podejmowania działań sprzyjających zaangażowaniu przedsiębiorców w pracę podległych szkół. Wyraźny akcent w całej koncepcji funkcjonowania szkolnictwa zawodowego do 2030 roku zostanie położony na realizację odpłatnych staży oraz praktyk.
Oprócz staży uczniowskich uczniowie kształcący się w w/w zawodach, w ramach projektu, będą mogli skorzystać z szerokiej oferty nieodpłatnych specjalistycznych kursów, takich jak, m. in.:
- kursy spawalnicze (MAG131, MIG131, TIG141),
- kursy SEP, w zakresie obsługi i konserwacji urządzeń elektrycznych do 1 kV,
- kursy obsługi obrabiarek CNC,
- kursy instalatora systemów sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN),
- kursy projektowania z wykorzystaniem oprogramowania AutoCAD.
Realizacja w/w form wsparcia dla uczniów została zaplanowana na okres:
od 1 września 2024 r. do 31 sierpnia 2029 r.
Rekrutacja na poszczególne formy wsparcia będzie sukcesywnie prowadzona w Szkole, zgodnie z harmonogramem Projektu, przez Szkolnego Koordynatora Projektu.
W ramach II etapu przedsięwzięcia przebudowany i rozbudowany będzie budynek obecnej spawalni oraz doposażone w nowoczesne pomoce dydaktyczne zostaną specjalistyczne pracownie: mechatroniczne, elektroniczne, elektryczne, spawalnictwa i urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (OZE).
|