89-604 Chojnice;  ul. Koscierska 11;   tel./fax (052)397 30 72;  e-mail: sekretariat @ technikum1chojnice.pl

top

Plan dojazdu

ARCHIWUM


Home
Patron

Patron Naszej Szkoły ...

 

Nasza Szkoła nosi imię Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski".
Nazwę tą otrzymała w 2002 roku.

Organizacja TOW "Gryf Pomorski" została utworzona 07 lipca 1941 roku podczas tajnego spotkania w Czarnej Dąbrowie koło Bytowa w zabudowaniach lokalnego rolnika Żmudy-Trzebiatowskiego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele trzech organizacji podziemnych:

  • Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Kaszubski" por. rez. Józefa Dambka ps. "Adam", "Kil", "Lech"
  • Wojskowej Organizacji Niepodległościowej ppłk. rez. księdza Józefa Wryczy ps. "Rawycz", "Delta"
  • grupy braci Kózefa Kulasa i Leona Kulasa ps. "Zawisza".  

Zgodnie z deklaracją ideową TOW "Gryf Pomorski" miała mieć charakter katolicki, ponadpartyjny, wojskowy.

Jej celem była pomoc polskiej ludności Pomorza i przygotowanie wystąpienia zbrojnego w połączeniu z desantem polskich wojsk z Zachodu przewidzianego na okres załamania się Rzeszy Niemieckiej. Deklarowano podporządkowanie się Polskiemu Rządowi na Uchodźtwie i Najwyższemu Wodzowi z zachowaniem jednak niezależności. 

 

bottom
top

bottom

(c) 2009 ZSP nr 1  Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, ftp manager. Valid XHTML and CSS.